Állásazonosító: 104276_EN_2

System Administrator - ServiceNow

Helyszín:
Budapest

Feladatok

We are looking for a colleague to our application administrator team, who interested in applications that support business processes. If you want to work in a youthful, dynamic team, and you have good communication and interpersonal skills, do not hesitate to apply!

  • General support, administration and maintenance of ServiceNow platform and associated applications.
  • Working closely with ServiceNow development team, configure and improve core and custom applications.
  • Work directly with end user and customer administrators to resolve support issues within ServiceNow.
  • Monitor interfaces for exchanging ITSM-related data.
  • Monitor health, usage and overall compliance of ServiceNow and its applications.
  • Work directly with end users to resolve support issues within ServiceNow.
  • Develop process automation.
  • Design and develop/configure workflows and scripts.
  • Set up new customers
  • Perform application upgrades.
  • Coordinate platform upgrades.
  • Create ServiceNow reports and dashboards.
  • Ensure platform consistency across development, test and production environments
  • Provide administrative functions such as managing users

Elvárások

  • ServiceNow Administrator Certified
  • ITIL Foundation Certification
  • 5+ years of experience working with ITSM solutions in an enterprise environment
  • 3+ years of ServiceNow development / implementation / administrative experience
  • Experience working with web technologies (JavaScript, SOAP)
  • Demonstrate a strong understanding of one or more of the following ServiceNow technologies/modules:

o    Service Portal

o    Service Catalog and Workflows

o    Domain separation

o    Incident and Change Management

o    CMDB

  • Experience in development and support within JavaScript frameworks (i.e. AngularJS)
  • Strong English knowledge, German is an advantage

Amit kínálunk

  • Új kollégáinkra első munkanapjuktól kezdve teljes körű munkahelyi élet-és balesetbiztosítást kötünk
  • Akár az első munkanapon igényelhető az AYCM kártya, amely ingyenesen, havi 8 alkalommal biztosít munkavállalóink számára sportolási lehetőséget
  • A próbaidő után új belépőink jogosultak a Cafeteriára, melynek éves keretösszege bruttó 270 000 Ft (ennek éves keretösszege 3 és 5 év után növekszik)
  • A fentieken kívül, pozíciótól függően éves/negyedéves jutalom kerül kifizetésre, továbbá kollégáink projektteljesítési bónuszokban is részesülhetnek
  • Cégünk nagy hangsúlyt fektet a fejlődésre, így minden kollégánknak lehetősége nyílik arra, hogy a legkülönbözőbb tréningeken és képzéseken vegyen részt (vezetői képzések, hard- és soft skill tréningek, nyelvi képzések)
  • Szívesen látjuk minden kollégánkat a vállalati, ágazati és csoportszintű rendezvényeinken (csapatépítők, workshopok, ITSH pub, évzáró karácsonyi rendezvény)

Kapcsolat

Can we help you?
Call our HR Recruitment!

Tel.: 00 800 800 56056

E-Mail: myhr_recruitment@telekom.com

Ez is érdekelhet:

Rólunk

IT Services Hungary is Hungary’s largest ICT employer and the Hungarian affiliate of T-Systems International. As a critical link in the international production chain of T-Systems, IT Services Hungary is the most dynamically developing IT service centre in Hungary. It has won the ‘Investor of the Year’ award twice, in 2008 and in 2015. From among the wide range of IT and telecommunications consulting services, the company focuses on the innovation, management and outsourcing of IT solutions, as well as development and systems integration. The company is constantly developing its sites in Budapest, Debrecen, Pécs and Szeged, and welcomes applications from career-starter and experienced IT specialists.

Munkavégzés helye

Kapcsolat

További információk

Adatvédelem