Állásazonosító: 91276_EN_2

Windows System Administrator

Helyszín:
Debrecen

Feladatok

  • Windows OS administration
  • Ensure the daily operation of given operation system version
  • Monitors the systems and in case of detecting a defect generates a ticket
  • Processes the incoming tickets
  • Identifies, diagnoses, categorizes the incidents/tickets and sets priorities
  • Observes the expected service levels included in the contract
  • Closes the ticket with resolution description
  • Reports to the requester of report at the required frequency
  • Keep processes based on ITIL

Elvárások

  • BSc in Information Technology, Economic , technical field or equivalent work experience
  • Experience in IT field , and support of Windows systems
  • Intermediate English language skill ( basic German language is advantage )
  • Windows administrator skills, networking skills, knowledge  of Office Programs, ticketing systems, ITIL
  • Accurate, precise work , individual and group at Work , willingness to learn , ambitious personality , initiative

Advantages:

  • Understanding of TCP/IP protocols in a server environment
  • Experiences in ITIL
  • German language

Personality:

  • Analytical mind
  • Team spirit even in a virtual team

Amit kínálunk

  • Új kollégáinkra első munkanapjuktól kezdve teljes körű munkahelyi élet-és balesetbiztosítást kötünk
  • Akár az első munkanapon igényelhető az AYCM kártya, amely ingyenesen, havi 8 alkalommal biztosít munkavállalóink számára sportolási lehetőséget
  • A próbaidő után új belépőink jogosultak a Cafeteriára, melynek éves keretösszege bruttó 270 000 Ft (ennek éves keretösszege 3 és 5 év után növekszik)
  • A fentieken kívül, pozíciótól függően éves/negyedéves jutalom kerül kifizetésre, továbbá kollégáink projektteljesítési bónuszokban is részesülhetnek
  • Cégünk nagy hangsúlyt fektet a fejlődésre, így minden kollégánknak lehetősége nyílik arra, hogy a legkülönbözőbb tréningeken és képzéseken vegyen részt (vezetői képzések, hard- és soft skill tréningek, nyelvi képzések)
  • Szívesen látjuk minden kollégánkat a vállalati, ágazati és csoportszintű rendezvényeinken (csapatépítők, workshopok, ITSH pub, évzáró karácsonyi rendezvény)

Kapcsolat

Can we help you?
Call our HR Recruitment!

Tel.: 00 800 800 56056

E-Mail: myhr_recruitment@telekom.com

Ez is érdekelhet:

Rólunk

IT Services Hungary is Hungary’s largest ICT employer and the Hungarian affiliate of T-Systems International. As a critical link in the international production chain of T-Systems, IT Services Hungary is the most dynamically developing IT service centre in Hungary. It has won the ‘Investor of the Year’ award twice, in 2008 and in 2015. From among the wide range of IT and telecommunications consulting services, the company focuses on the innovation, management and outsourcing of IT solutions, as well as development and systems integration. The company is constantly developing its sites in Budapest, Debrecen, Pécs and Szeged, and welcomes applications from career-starter and experienced IT specialists.

Munkavégzés helye

Kapcsolat

További információk

Adatvédelem